CEVRE SU Arıtma Tuzu - Tandem Su Yumuşatma Cihazı

Arıtma Tuzu

Arıtma Tuzu

Arıtma tuzu su arıtma sistemlerinin temiz, sağlıklı, hijyenik ve lezzetli suyu en kolay şekilde sağlayan kendine özgü bir çalışma prensibi vardır. Su sertliği bu sistemlerin zamanla arızalanmasına neden olabilir. Aslında, suyun sertleşmesi çok fazla kalsiyum ve magnezyumdan kaynaklanır. Su arıtma sistemlerindeki reçineler fazla kalsiyum ve magnezyumun sudan uzaklaştırılmasını sağlar. Ancak suyu süzen bu reçine zamanla belli bir değer kazanır. Yani magnezyum ve kalsiyum reçineyi sertleştirir.

Yumuşatma sistemi vanalar yardımıyla reçinenin otomatik olarak sodyum ve arıtma tuzu ile yıkanmasını yani sodyum yüklemesini sağlar. Bu işlem reçineyi yeniden oluşturur. Bu amaçla su yumuşatma sistemlerinde arıtma tuzu kullanılmaktadır.

Su ölçeği ve sertliği, ev ve iş makinelerinde, sistemlerde ve kombi kazanlarda hasara yol açabilir. İdeal proses suyu yumuşak sudur. İdeal musluk suyunu gerçekleştiren yumuşatma sistemidir. Bu, sistemdeki sertliği ve kireci emen ve kalsiyum ve magnezyumu tutan reçineli bir mineraldir. Tuz ise reçineyi yıkayarak sodyumu yeniden doldurur ve reçineden kalsiyum ve magnezyumu uzaklaştırır.  Temizleme sistemlerinde arıtma tuz sihir gibi çalışır. Artık kireci tutamayan rejenere reçine. Bu temizleme işlemine rejenerasyon denir ve tüm yumuşatma sistemlerinde düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Başa dön