CEVRE SU Su Yumuşatma Cihazı - Tandem Su Yumuşatma Cihazı

Su Yumuşatma Cihazı

Su Yumuşatma Cihazı

Ülkemizdeki mevcut sular çok fazla kalsiyum ve magnezyum iyonları içerdiğinden su kireçlenir ve yapısı sertleşir. Bu suların doğrudan kullanımı sadece sağlığımızı etkilemekle kalmaz, hem evsel hem de endüstriyel sektörlerde birçok soruna neden olur.

İçme suyu olarak kullanılması vücudumuzu kirecin zararlı etkilerine maruz bırakır. Kaloriferlerde, çamaşır makinelerinde, bulaşık makinelerinde ve ütülerde kullanılması zamanla bu cihazlara onarılamaz zararlar verebilir. Sert su, daha fazla kalsiyum ve magnezyum iyonları içerdiğinden daha yüksek bir kaynama noktasına sahiptir. Pişirme sırasında yüzeylerde oluşan kireç, yalıtıma neden olur ve enerji tüketimini artırır. Bu sorunlar hanehalkı bütçelerini doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Endüstride kazanlarda, borularda ve sistemlerde kireç birikir ve suyla çalışan makinelerin performansını düşürür. Bu nedenle su yumuşatma sistemi kullanmak doğru karardır. Su yumuşatıcının çalışma prensibi, reçine teknolojisini kullanarak suya sertlik veren magnezyum ve kalsiyum iyonlarını suyun içerdiği sodyum klorür ile doğal olarak klorlamak için kullanılan bir teknolojidir. Bu, suyu doğal ve kireçsiz hale getirir. Sistemi esnek hale getiren en önemli bileşen reçinedir. Çünkü tüm işlemler burada gerçekleşir. Doğal sodyum klorlaması, içerdiği katyon iyonları tarafından gerçekleştirilir. Bu, su sertleştirme ile ilgili sorunları ortadan kaldırır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, su yumuşatıcı kullanmanın faydaları, sert sudaki kalsiyum ve magnezyum seviyelerinin yüksek kaliteli reçinelerden geçirilerek düşürülmesi ve doğal suya erişim sağlanması açısından ele alınmıştır. Reçineler söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

Kullanım sırasında bu reçineler sertliğe neden olan iyonlara doygun hale gelir ve su yumuşatma işlevini kaybeder. Bu noktada rejenerasyon gereklidir. İşlem çok basittir ve reçinenin tuzlu su ile yıkanmasına rejenerasyon denir.

Tuzlu su, reçinede kaybolan sodyum iyonlarını güvenilir bir şekilde geri kazanır, ancak aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum iyonlarını da ortadan kaldırır.

Başa dön